درباره قشم

جزیره‌ی قشم که به عنوان بزرگ‌ترین جزیره‌ی ایران و خلیج فارس شناخته می‌شود، یکی از جزایر استان هرمزگان است و در تنگه‌ی هرمز قرار دارد. جزیره‌ی قشم در طی سالیان اخیر به عنوان یکی از مقاصد برتر توریستی در ایران شمرده می‌شود. اگر بخواهیم موقعیت جزیره‌ی قشم را از لحاظ جغرافیایی بررسی کنیم باید بگوییم این جزیره از شمال به بندرعباس، از شمال شرقی به جزیره‌ی هرمز، از شرق به جزیره‌ی لارک، از جنوب به جزیره‌ی هنگام و از جنوب غربی به جزایر تنب بزرگ و کوچک و ابوموسی محدود می‌گردد.

جاذبه های گردشگری قشم

گردشگری قشم بر دو محور اصلی استوار است: بازار و ژئوپارک. ژئوپارک قشم که از چندین ژئوسایت تشکیل شده، نه تنها منحصربه فردترین جاذبه جزیره به شمار می‌رود، بلکه در کل ایران بی‌همتاست. این ژئوپارک نخستین ژئوپارک ایران و تنها ژئوپارک خاورمیانه است که تا لحظه نگارش این متن در فهرست شبکه جهانی ژئوپارک‌های یونسکو به ثبت رسیده است.

چاه‌کوه، بام قشم، دره ستارگان، تنگه عالی محمد، غار خربس، غار نمکدان، چاه‌های تلا، کاسه سلخ، جزایر ناز و درخت انجیر معابد از جمله ژئوسایت‌های ژئوپارک قشم به شمار می‌روند و هر کدامشان چهره‌های متفاوت، سحرانگیز و بی‌نظیری از طبیعت را به دوستدارانشان نشان می‌دهند.

جزیره هنگام و تماشای دلفین‌ها و مزرعه پرورش کروکودیل‌ها برای افرادی که با کودکان خود همسفرند، گزینه‌هایی هیجان انگیز برای بازدید هستند این دو جاذبه گردشگری قشم، کودکان را به حیرت وامیدارد و خاطره زیبایی از سفر برایشان می‌آفریند. قلعه پرتغالی‌ها و بازار سنتی قشم تاریخ دوستان را به وجد می‌آورند و بازار درگهان و مراکز خریدی که اجناس گوناگون بازارهای جهانی را گرد هم آورده‌اند، از دیگر جاذبه‌های گردشگری قشم به شمار می‌روند. جنگل‌های حرا را نیز می‌توان به عنوان افسونگرترین جاذبه قشم نامید؛ درخت‌هایی که تا نیمه در آب قرار دارند و با قایق می‌توان از میانشان عبور و نوع بی‌نظیری از جنگل نوردی را تجربه کرد!

جزایر ناز یکی از رویایی‌ترین جاذبه‌های گردشگری قشم به شمار می‌روند؛ جزایری که هنگام پایین رفتن سطح آب، به کمک راه باریکی به قشم متصل می‌شوند و گردشگران می‌توانند پای پیاده و از میان آبها خود را به آنها برسانند. هنگام بالا آمدن سطح آب، جزایر ناز از قشم جدا می‌شوند. گویی ناز کرده و از معشوق می‌گریزند. دلیل نامگذاری آنها نیز از همین وصل و گریز رویایی ناشی می‌شود.

افزون بر آن، کارگاه‌هایی که به صورت سنتی و همراه با مراسم آئینی و سرودهای گروهی بومی مشغول ساختن لنج هستند و همچنین پوشاک بومی مردمان جزیره و نقش حنا که از هنرهای زنان جزیره است، از منحصر به فردترین جاذبه‌های فرهنگی در گردشگری قشم به شمار می‌روند. دانش لنج سازی و فنون دریانوردی مردمان جنوب ایران در فهرست میراث معنوی یونسکو به ثبت رسیده است.

جهت کسب اطلاعات بیشتر درباره قشم، رزرو تور جزیره هرمز، تور قشم، تور هنگام و خرید بیمه مسافرتی به سایت سفرنامه قشم مراجعه فرمایید